Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe CAR-LAK Zbigniew Mierzwa
45-531 Opole, ul. G. Morcinka 88, tel./fax: 77 454 05 71
48-303 Nysa ul. Piłsudskiego 1A, tel./fax 77 427 00 09
51-502 Wrocław ul. Mydlana 1, tel. 724 774 600
 

Ionizer PRO


Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie
Powiększenie

Urządzenie do dejonizacji ładunków elektrostatycznych


Elektryczność statyczna to powszechne zjawisko fizyczne, które w procesach lakierniczych może stanowić poważny problem. Nagromadzone na powierzchni ładunki elektrostatyczne powodują przyciąganie wszelkich zanieczyszczeń, które mogą znajdować się w powietrzu w kabinie lakierniczej.

Innym problemem jest lakierowanie kolorami metalicznymi. Naelektryzowana powierzchnia nie pozwala na dokładne rozłożenie się ziarna metalicznego. Efektem takiej sytuacji są różnice kolorystyczne widzialne gołym okiem. Szczególnie gdy chcemy uzyskać ten sam kolor na dwóch różnych typach podłoża - metal i tworzywo sztuczne.

Problemy wynikające z obecności ładunków elektrostatycznych:
 • wtrącenia na lakierze,
 • nierówne rozkładanie się ziarna metalicznego,
 • efekt "chmurzenia",
 • różnice w odcieniach koloru na różnych typach podłoża,
 • możliwość powstawania zacieków,
 • niebezpieczeństwo zapłonu, wywołane wyładowaniem elektrycznym.
Skutki problemów wynikających z obecności ładunków elektrostatycznych:
 • Konieczność polerowania polakierowanych powierzchni - zajmująca sporą część czasu czynność, która wymaga zastosowania dodatkowych środków w postaci różnych past polerskich, gąbek, padów, urządzeń (oprócz czasu koniecznego na wykonanie tych czynności musimy wydać dodatkowe pieniądze na materiały, urządzenia i energię elektryczną - niezależnie od tego czy korzystamy z narzędzi elektrycznych, czy pneumatycznych),
 • zwiększenie zużycia materiałów lakierniczych,
 • zmniejszenie wydajności pracy,
 • ryzyko pożaru.

Co to jest elektryczność statyczna?
Elektryczność statyczna jest to powszechne zjawisko fizyczne występujące w przyrodzie. To nic innego jak nagromadzenie się ładunków o jednakowej biegunowości na powierzchni, które nie są zrównoważone ładunkami przeciwnymi.
 
Jak dochodzi do naelektryzowania powierzchni (na przykładzie procesów występujących na lakierniach):
 • tarcie - podstawowy sposób naładowania elektrycznie przedmiotów (na przykład szlifowanie powierzchni, przecieranie mikrofibrą lub innymi ściereczkami - w tym pyłochłonnymi, odmuchiwanie powierzchni - cząstki powietrza zanieczyszczonego drobinami pyłu trą o powierzchnię w wyniku czego mogą również powstawać ładunki elektrostatyczne)
 • indukcja - przepływ - dotykając powierzchni przekazujemy ładunki elektrostatyczne znajdujące się na ciele lub częściach ubrania (na przykład kombinezonu - tarcie występuje na odzieży wierzchniej jak również jej  kontaktu z włosami - ładunki zbierają się na jej powierzchni i nie mają jak odpłynąć do ziemi ze względu na podeszwy obuwia, które jest izolatorem),
 • oddziaływanie wysokiej temperatury - wygrzewanie elementów w kabinie lakierniczej,
 • odrywania - elementy często zabezpieczane są folią, mającą za zadanie chronić powierzchnię przed uszkodzeniami - zdejmowanie jej z zabezpieczonej powierzchni powoduje również generowanie ładunków elektrostatycznych.

Urządzenie Ionizer PRO rozwiązuje problem ładunków elektrostatycznych. Przy  pomocy sprężonego powietrza nanosi ładunki na przygotowywaną powierzchnię - neutralizując tym samym obecne na powierzchniach ładunki. Jest to jedyny działający w 100% sposób na wyeliminowanie tego zjawiska.

Stosowanie błędnie określanych ściereczkami antystatycznymi - ściereczek pyłochłonnych nie rozwiązuje problemu statyki, gdyż ich zadaniem jest zebranie obecnych na powierzchni pyłków (które przyklejają się do powierzchni ściereczki), natomiast wycieranie nimi powierzchni nadal powoduje tarcie, które jest przyczyną powstawania ładunków elektrostatycznych.

Co zyskujemy używając Ionizer PRO?
 • eliminacja wtrąceń,
 • zmniejszamy zużycie materiałów (lakier, pasty polerskie, pady polerskie, ściereczki pyłochłonne),
 • zwiększamy wydajność pracy (czas przeznaczony na poprawki możemy wykorzystać na inne czynności),
 • lepiej pasowalny kolor.

Film prezentujący urządzenie Ionizer PRO


!!!  BEZPŁATNE TESTY  !!!


Jeśli zainteresowało Cię urządzenie Ionizer PRO i chciałbyś je przetestować - skontaktuj się z nami. Przyjedziemy do Ciebie, zaprezentujemy urządzenie. Po prezentacji będziesz miał możliwość otrzymać urządzenie na bezpłatne testy.

>>>  UMÓW TESTY  <<<